Guide

Hvad koster en vedligeholdelsesplan? Priser, prisdrivere og tilbud

Hvad koster en vedligeholdelsesplan i 2026? Se offentligt oplyste faste priser med kilder, hvad der driver prisen, og hvad I skal spørge om.

11. oktober 20267 minMatrikel-teamet

En vedligeholdelsesplan koster typisk mellem ca. 8.000 og 27.000 kr. for en almindelig etageejendom eller forening, når man ser på de rådgivere, der offentliggør faste priser. Prisen stiger med antal opgange eller kvadratmeter, med ejendommens alder og kompleksitet, og med hvor meget planen skal dække. De fleste rådgivere oplyser ikke priser og giver i stedet et tilbud.

Alle priser herunder er offentligt oplyst af rådgiveren selv og tjekket 11. oktober 2026. Omregninger mellem inkl. og ekskl. moms er vores egne og markeret "omregnet". Vi har ingen kommerciel aftale med de nævnte rådgivere.

Offentligt oplyste priser på vedligeholdelsesplaner

Rådgiver Offentligt oplyst pris Moms Hvad prisen dækker ifølge rådgiveren Kilde
En-Ergo 1 opgang 10.000 kr., 2-3 opgange 12.400 kr., 4-5 opgange 14.800 kr., 6-8 opgange 17.200 kr., 9-10 opgange 19.600 kr. Over 10 opgange efter tilbud Ekskl. moms 10-årig plan. Fysisk besigtigelse, fotodokumentation, 10-årigt budget og PDF til generalforsamlingen en-ergo.dk
En-Ergo, hus eller villa 5.000-8.000 kr. Ikke oplyst for husprisen. Spørg om moms 10-årig plan for et enkeltstående hus en-ergo.dk/blog
FGA Op til 500 m² 7.995 kr., 500-1.500 m² 9.995 kr., over 1.500 m² 11.995 kr. Almene boligafdelinger fra 15.000 kr. Inkl. moms (omregnet ekskl. moms: 6.396, 7.996 og 9.596 kr.) Fast pris inkl. kørsel og den fulde tekniske rapport. 10-, 20- og 30-års planer, leveret som PDF og Excel fga.dk
Melander & Dam 1 opgang 15.000 kr., 2-3 opgange 18.000 kr., 4-5 opgange 21.000 kr., 6-8 opgange 24.000 kr., 9-10 opgange 27.000 kr. Ikke oplyst på siden. Spørg om moms 10-årigt budget, beskrivelse af tekniske installationer, prioriteret rækkefølge og tidsplan. Prisliste til ejerforeninger melander-dam.dk

To kilder mere giver et billede af niveauet, men er ikke prislister:

  • Newsec, der administrerer ejer- og andelsforeninger, skriver, at prisen for mindre foreninger med få opgange ofte ligger fra omkring 8.000 til 15.000 kr. ekskl. moms, og at nogle rådgivere tager ca. 10-25 kr. pr. m² for en grundig plan (foreninger.newsec.dk, artikel fra 24. november 2025).
  • MMAKE viser et konkret projekt: en vedligeholdelsesplan med teknisk gennemgang, tilstandsrapport, risikovurdering og budgetoverslag for en andelsboligforening i København N fra 1881 med 2 opgange, 19 boliger og 2 erhvervslejemål. Projektøkonomi: 18.750 kr. inkl. moms (mmake.dk).

Eksempel: hvad koster en plan for 2 opgange?

Tag en fiktiv ejendom med 2 opgange og ca. 1.200 m². Efter de offentlige prislister ser prisen sådan ud:

Rådgiver Trin i prislisten Pris (moms som oplyst)
FGA Mellemstor ejendom, 500-1.500 m² 7.996 kr. (omregnet fra 9.995 kr. inkl. moms)
En-Ergo 2-3 opgange 12.400 kr.
Melander & Dam 2-3 opgange 18.000 kr. (moms ikke oplyst)

Forskellen er stor, men planerne er ikke ens. Tjek altid, hvad der er med, før I sammenligner. Tallene siger heller ikke noget om kvaliteten.

Hvad driver prisen?

  1. Størrelse. Rådgiverne prissætter efter antal opgange (En-Ergo, Melander & Dam) eller kvadratmeter (FGA). Newsec nævner også pris pr. m² og afregning efter timer.
  2. Alder og kompleksitet. Newsec skriver, at en simpel etageejendom fra 70'erne ofte er mere overskuelig end en ældre, fredet eller arkitektonisk kompleks ejendom.
  3. Hvad planen dækker. Klimaskærm alene er billigere end en plan, der også vurderer varme, vand, afløb, kloak, ventilation og el. Særskilte el- eller VVS-gennemgange kan være et tilkøb, skriver Newsec.
  4. Tidshorisont. En 10-årig plan er det typiske produkt. Almene afdelinger skal have en plan for mindst 30 år, og andelsboligforeninger stiftet 1. juli 2018 eller senere for mindst 15 år (se reglerne i vores DV-guide).
  5. Adgang. Lift, drone eller prøvehuller koster tid.
  6. Format og opfølgning. En PDF er et øjebliksbillede. Et regneark eller et system, I selv kan opdatere, holder længere. Årlig revision og møder med bestyrelsen er ikke altid med.

Billig vedligeholdelsesplan: hvor kan I spare?

  • Opdatér frem for at starte forfra. Har I en grundig plan, kan en opdatering være billigere end en ny. En-Ergo skriver 30-50 procent mindre.
  • Saml arbejderne. Kombinér besigtigelsen med andre ydelser, hvis rådgiveren tilbyder det. FGA oplyser fx en rabat, når vedligeholdelsesplan og energimærke bestilles sammen.
  • Forbered materialet. Saml tegninger, BBR-oplysninger, tidligere rapporter, tilbud og fakturaer, før rådgiveren kommer. Mindre tid på at finde historik betyder færre timer.
  • Start selv med en skabelon. For en lille ejendom uden lovkrav kan I lave første udkast selv med vores gratis skabelon (Excel) eller CSV. Hverken BEK nr. 752/2022 (private udlejningsejendomme) eller BEK nr. 641/2018 (andelsboligforeninger) stiller krav om, at planen laves af en byggesagkyndig eller rådgiver. Men overslag på tag, facade og installationer bliver mere præcise med en fagperson.

Spar ikke på besigtigelsen. En plan uden fysisk gennemgang giver et budget, I ikke kan stole på.

Hvem betaler, og kan udgiften dækkes?

  • Private udlejningsejendomme omfattet af lejelovens § 113: en nødvendig og rimelig udgift til planen kan indgå som en særskilt post i driftsbudgettet. Den opgøres som ydelsen på et sædvanligt 20-årigt realkreditlån, plus en rimelig udgift til den årlige revision (BEK nr. 752/2022 § 4).
  • Ejer- og andelsboligforeninger: udgiften er en fællesudgift i foreningens budget.
  • Almene boliger: planen indgår i afdelingens drift efter driftsbekendtgørelsen.

Hvem der skal have en plan, og hvor ofte den skal opdateres, gennemgår vi i Drift- og vedligeholdelsesplan: eksempel, skabelon og regler.

Spørg om det her, før I vælger tilbud

  1. Er der fysisk besigtigelse af hele ejendommen, også kælder, tag og installationer?
  2. Hvilke bygningsdele og installationer er med, og hvad er tilkøb?
  3. Hvor mange år dækker planen, og passer det til jeres krav?
  4. Får I planen som regneark, så I selv kan opdatere den, eller kun som PDF?
  5. Er en revision eller opdatering med, og hvad koster den bagefter?
  6. Er prisen inkl. eller ekskl. moms, og er kørsel med?
  7. Deltager rådgiveren i bestyrelsesmøde eller generalforsamling?

Planen koster mindre end at miste den

Det dyreste er en plan, der ligger i en mappe. Den skal bruges, når et syn, et tilbud eller en faktura ændrer billedet.

Ifølge matrikel.io indeholder Matrikel en vedligeholdelsesplan med årskalender og lovpligtige eftersyn, og henvendelser bliver til sager på det rigtige lejemål, hvor håndværkere får besked og svarer samme sted (/priser). Det er med i prisen på 89 kr. pr. lejemål pr. måned ekskl. moms. matrikel.io beskriver ikke, at Matrikel udfører byggeteknisk besigtigelse, så brug en byggesagkyndig til selve gennemgangen.

Vil I se det på jeres egne ejendomme? Book en demo. Læs også hvad ejendomsadministration koster og Matrikels priser.

Kilder (tjekket 11. oktober 2026): En-Ergo, vedligeholdelsesplan og prisguide. FGA, vedligeholdelsesplan. Melander & Dam, vedligeholdelsesplan til ejerforening. Newsec Foreninger, Hvad koster en vedligeholdelsesplan i foreningen? MMAKE, Vedligeholdelsesplan Nørrebro. BEK nr. 752 af 30. maj 2022. BEK nr. 641 af 30. maj 2018. Matrikel, priser.

Ofte stillede spørgsmål

Hvad koster en vedligeholdelsesplan?

De rådgivere, der offentliggør faste priser, ligger fra 7.995 kr. inkl. moms for en ejendom på op til 500 m² til 27.000 kr. for 9-10 opgange (tjekket 11. oktober 2026). De fleste rådgivere giver pris efter tilbud. Prisen afhænger især af ejendommens størrelse, alder og hvor meget planen skal dække.

Hvad koster en vedligeholdelsesplan til en ejerforening?

Hos to rådgivere med faste prislister koster en 10-årig plan for 2-3 opgange 12.400 kr. ekskl. moms (En-Ergo) og 18.000 kr. (Melander & Dam, som ikke oplyser, om prisen er med moms). Newsec skriver, at prisen for mindre foreninger med få opgange ofte ligger fra omkring 8.000 til 15.000 kr. ekskl. moms.

Hvad koster en vedligeholdelsesplan til et hus?

En-Ergo oplyser 5.000-8.000 kr. for en 10-årig plan til et enkeltstående hus eller en villa (tjekket 11. oktober 2026). Det fremgår ikke, om husprisen er med moms, så spørg rådgiveren. Vi har ikke fundet regler, der kræver en vedligeholdelsesplan for et selvstændigt hus.

Hvad koster det at opdatere en vedligeholdelsesplan?

Få rådgivere offentliggør en pris for opdatering. En-Ergo skriver, at en opdatering typisk koster 30-50 procent mindre end en ny plan, hvis den oprindelige er grundig nok at bygge videre på. Spørg om årlig revision er med, når I indhenter tilbud.

Kan udlejeren få udgiften til vedligeholdelsesplanen dækket?

For private udlejningsejendomme, der er omfattet af reglerne, kan en nødvendig og rimelig udgift til planen indgå som en særskilt post i driftsbudgettet. Den opgøres som ydelsen på et sædvanligt 20-årigt realkreditlån, plus en rimelig udgift til den årlige revision (BEK nr. 752 af 30. maj 2022 § 4).

Kan vi lave vedligeholdelsesplanen selv?

Ja, I kan starte med en skabelon. Hverken BEK nr. 752/2022 (private udlejningsejendomme) eller BEK nr. 641/2018 (andelsboligforeninger) stiller krav om, at planen laves af en byggesagkyndig eller rådgiver. Men overslag og tilstandsvurdering bliver bedre med en fagperson, især for tag, facade og installationer.